top of page

 

 

קהילת טוביה מפעילה מזה מספר שנים תכנית רחבת היקף וארוכת טווח לשיקום, טיפוח, העצמה והכנת בני הנוער לקראת היציאה מן הפנימייה וההשתלבות במסגרות ההמשך.

בית המתבגרים, אשר הוקם בשנת 1997 ושודרג בשנת 2012, משמש עבור המתבגרים – חניכי הפנימיה ובני נוער אחרים שמחפשים מסגרת חוץ-ביתית – בית המותאם לצרכיהם החברתיים והאישיים והמספק מעטפת של הכשרה והכנה לצבא ולחיי האזרחות והעצמאות.

סדר היום בבית המתבגרים כולל, מלבד הלימודים, "מעגל בוקר", התכנסות לשירה ולציון אירועי היום, טיפולים אישיים בשעות אחר הצהריים, ופעילות ערב משותפת. הפעילות המרכזית נערכת בערבי שישי, בהם נערך ערב תרבות חגיגי לסיכום השבוע. השבתות מוקדשות למנוחה ולפעילות יצירה. בין הפעילויות החברתיות-תרבותיות המתקיימות על בסיס יומיומי בבית המתבגרים, ערבי בנים/בנות, חוגים, טיולים, יציאה לשבוע-עבודה ועוד.

בני הנוער אף נוטלים חלק בסדנא לפיתוח כישורים חברתיים, שמטרתה להכינם למפגשים חברתיים שונים עימם הם מתמודדים ועשויים להתמודד בעתיד. במסגרת הסדנא, המועברת ע"י עובדים סוציאליים ומדריכים ותיקים ומנוסים, נערכים מעגלי שיחה של בנים ובנות לחוד וביחד, הרצאות בנושאים שונים ותרגול במשחקי תפקידים, שבהם מושם דגש על תקשורת בלתי אלימה, היכרות עם המין השני והתמודדות עם משברים שונים.

חברי בית המתבגרים לומדים בבתי ספר שונים, על פי כישוריהם, צרכיהם ומגבלותיהם.

 

בית המתבגרים מספק לחניכיו תכנית טיפולית מותאמת אישית, במסגרת המעטפת הטיפולית הרחבה שמציעה פנימיית בית טוביה, הכוללת טיפול באמנות, טיפול בתנועה, טיפול בדרמה, רכיבה טיפולית ועוד. בנוסף, נעזרים בטיפולים ספציפיים של פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

דגש מיוחד מושם על חידוש ושיפור הקשר של החניכים המתבגרים עם הבית ממנו הגיעו לפנימיה. הנסיון לחדש את הקשר עם המשפחה ולהעמיקו נעשה באופן עדין וזהיר, באמצעות מפגשים תכופים יותר עם ההורים ושיתופם בחיי ילדיהם, תוך קשב רב והתאמה לצרכים של הילדים.

כל ילדי בית מתבגרים נדרשים במשך השבוע לבצע תורנויות הקשורות לעבודות הבית במטרה לרכוש מיומנויות והרגלי עצמאות, כמו כן הם נדרשים לשמור על סביבה מסודרת ונקייה של חדרם. מעבר לכך יש חניכים המשתלבים בעבודה בתוך קהילת הפנימייה, וגם בקיבוץ עצמו. ההשתלבות היא על פי רמת האחריות, הרצינות והיכולת של המתבגר.

תכנית ההכשרה הטרום-מקצועית כוללת הכשרה בתחומי האומנויות במקצועות כגון עץ, פיסול, צורפות וצילום. רבים מהחניכים משתלבים במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה והכשרה בקיבוץ הרדוף, בגן הירק האורגני, בעבודה עם בעלי חיים, במסעדה המקומית ובמערכת החינוך המשלים בקיבוץ. בנוסף, עומדת לרשות החניכים מסגרת של הכשרה בתחומי הבינוי והאחזקה, וסדנא להכשרה מקצועית בתחום עיצוב טקסטיל ואופנה. בעתיד מתוכנן להיפתח מסלול של הכשרה למקצועות המטבח, תוך ניצול התשתית החדשה שהוקמה לאחרונה במטבח המרכזי של העמותה. ההתנסות במקומות העבודה היא משאב ומקור רב חשיבות עבור המתבגרים לפיתוח יכולות וכישורים כגון אחריות, יוזמה, יכולת עבודת צוות, התמדה ומשמעת פנימית. זוהי לא הכשרה טרום מקצועית, אלא התנסויות שונות בתחומים שונים.

לקראת סיום הלימודים והפנימייה, עוברים החניכים תוכנית הכנה שבה הם רוכשים כישורי חיים שונים; הם מתנסים בעבודה בשכר, בחיסכון ופתיחת חשבון בנק, בנסיעות באופן עצמאי ועוד, ומתרגלים אסטרטגיות לתכנון יעדים והשגתם. לקראת יציאתם למסגרת שירות צבאי או לאומי, נרקמת לכל אחד תכנית אישית, וכל חניך מלווה בידי עובד סוציאלי לקראת העזיבה ואחריה.

עוד על בית המתבגרים בבית טוביה

bottom of page